Co jest lepsze? Ogrzewanie gazowe, czy pompą ciepła

Co jest lepsze? Ogrzewanie gazowe, czy pompą ciepła

montaz-ogrzewania-gazowego

Do głównych kosztów związanych z eksploatacją budynku należą koszty ogrzewania. Stąd wybór źródła ciepła w nowym domu jest kluczowym podczas prac nad projektem. Również chcąc zmniejszyć wydatki w użytkowanym obiekcie mieszkalnym, gospodarczym czy warsztacie, warto zastanowić się nad gruntowną modernizacją instalacji grzewczej. Zwłaszcza, że na popularności zyskują technologie, jakie kilka bądź kilkanaście lat temu prywatni inwestorzy mogli traktować co najwyżej jako ciekawostkę. Do tej grupy trzeba zaliczyć pompy ciepła. Natomiast zwolennikom sprawdzonych przez dekady rozwiązań warto rekomendować ogrzewanie gazowe. Oba rozwiązania są na tyle ciekawe i polecane, że warto wymienić ich zalety i wady.

Główne aspekty wyboru ogrzewania

Przy rozpatrywaniu systemu odpowiedzialnego za ogrzewanie, bierze się pod uwagę trzy najważniejsze czynniki. Należą do nich ekonomia – czyli całkowity koszt instalacji oraz późniejsze koszty eksploatacyjne, komfort obsługi – rozumiany jako zminimalizowaną podatność na usterki czy awarie (obecnie rozważa się przede wszystkim technologie bezobsługowe) oraz ekologia (stąd popularność odnawialnych źródeł ciepła, takich jak fotowoltaika i pompy ciepła).

Zalety i wady ogrzewania gazowego

Współcześnie dostępne kotły gazowe zapewniają wydajność oraz właściwie nie wymagają od użytkownika nakładów pracy czy czasu potrzebnych na obsługę. Warunkiem jest prawidłowo zaprojektowane i wykonane ogrzewanie gazowe. Montaż – Gdańsk, Gdynia czy Sopot – warto zlecić fachowcom o odpowiednim poziomie kompetencji. Można ich znaleźć w firmie Elar Technika Grzewcza, obecnej na pomorskim rynku od 1993 roku.

Ogrzewanie gazowe cenione jest za przewidywalne i nadal akceptowalne koszty paliwa oraz komfort. Gaz zdaje egzamin i przy ogrzewaniu tradycyjnym (kaloryferach), i przy ogrzewaniu podłogowym. Ponadto to doskonały sposób na stały dostęp do ciepłej wody użytkowej (CWU) – dziś gros kotłów to piece dwufunkcyjne.

Do wad ogrzewania gazowego można zaliczyć przede wszystkim wydatki związane z samą instalacją – projektem i wykonaniem. Często wymogiem jest oddzielne pomieszczenie na piec gazowy – kotłownia, choć w mniejszych domach czy mieszkaniach można z niej zrezygnować, montując kocioł na korytarzu czy w łazience. Rozważając piec gazowy, trzeba zaprojektować wentylację.

Zalety i wady pomp ciepła

Najważniejszymi atutami pomp ciepła są możliwość pozyskiwania zielonej energii oraz niskie koszty ponoszone za ogrzewanie budynku czy wody. Zasada działania pomp ciepła opiera się na pozyskiwaniu energii z gruntu, wody bądź powietrza. Atutem jest też wysoka stabilność, szczególnie przy energii geotermalnej.

Główną wadą pomp ciepła jest wysoki koszt początkowy, zwłaszcza przy pompach gruntowych. Tańsze są pompy powietrzne, ale też mniej stabilne.

Ogrzewanie gazowe czy pompy ciepła – co wybrać?

Ogrzewanie gazowe i pompy ciepła zasługują na uwagę ze względu na wysoki komfort domowników. Cicha praca to kolejna z zalet. Decyzję o wyborze którejś z technologii warto rozważyć mając na uwadze wydatki, które będziemy musieli ponosić w kolejnych latach. 

W razie wątpliwości co jest lepsze, warto zasięgnąć fachowej porady, która pomoże Państwu wybrać – ogrzewanie gazowe czy pompy ciepła. Gdynia – w mieście i okolicach oba rozwiązania zdają egzamin przez cały rok.