Najczęstsze awarie systemów ogrzewania gazowego

Najczęstsze awarie systemów ogrzewania gazowego

naprawa-usterki-ogrzewania-gazowego

Popularność gazu jako paliwa używanego w przydomowych instalacjach nie maleje. Należy się spodziewać, że mimo wprowadzania nowych technologii, takich jak znacznie droższe w montażu pompy ciepła Gdynia czy instalacje fotowoltaiczne Gdynia, nadal piece gazowe będą stanowić dla wielu gospodarstw domowych jedyny wart uwagi sposób na ogrzewanie pomieszczeń i wody.

Proste działanie, wydajność, intuicyjna obsługa oraz niski poziom awaryjności – takimi cechami wyróżniają się odpowiednio zaprojektowane i dopasowane kotłownie gazowe. Gdańsk i okolice – tutaj wciąż wielu mieszkańców nie ma możliwości podłączenia się do miejskiej instalacji, stąd ogrzewanie gazowe stanowi optymalne rozwiązanie w starszych i nowych domach.

Wygoda i bezpieczeństwo

Kocioł gazowy to rozwiązanie polecane ze względu na przewidywalne i wciąż atrakcyjne koszty eksploatacji oraz na wygodę. Najważniejsze jednak jest bezpieczeństwo. Jak pokazują statystyki i historie użytkowników, gaz jest bezpieczny. Jednak sporo osób skarży się na okresowe problemy z ogrzewaniem pomieszczeń czy z brakiem ciepłej wody. Aby w przyszłości ograniczyć do minimum ryzyko usterek i awarii, należy zadbać o prawidłowy montaż kotła gazowego. Pomorskie – w tym rejonie można znaleźć solidnych fachowców od instalacji grzewczych. 

Najczęstsze awarie kotłów gazowych

Nawet z pozoru niewielkie problemy z instalacją gazową czy piecem mogą przyczynić się do spadku komfortu w życiu codziennym. Przy poważniejszych awariach trzeba się liczyć ze znacznym wydatkiem finansowym oraz brakiem dostępu do cieplej wody czy z z zimnymi kaloryferami. Specjaliści wspominają o niedrożności filtra gazowego, odcięciu zasilania od energii elektrycznej (koniecznej do działania współczesnych kotłów), zapowietrzenie instalacji (między innymi kaloryferów) czy blokowanie się zaworu zasilającego. Do każdej usterki powinno się podchodzić indywidualnie, biorąc pod uwagę zarówno ewentualne błędy montażowe, jak również wyeksploatowanie podzespołów.

Kiedy problemy z ogrzewaniem wymagają wsparcia specjalistów?

Mimo że gros nowoczesnych pieców gazowych gwarantuje wiele lat bezproblemowego działania, pod warunkiem wykonywania okresowych czynności serwisowych, to nadal mogą występować usterki wymagające fachowego wsparcia. Należą do nich: niewłaściwe ciśnienie instalacji, za mała ilość powietrza (tlenu) powietrza dostarczana do komory spalania pieca, wycieki, zanieczyszczone i niedrożne filtry czy niedrożność kanału odpowiedzialnego za odprowadzanie spalin.

Większości z nich można uniknąć, regularnie serwisując kotły gazowe i pozostałe ogniwa instalacji. Ponadto podczas przeglądu można znaleźć potencjalne źródła późniejszych, poważniejszych usterek, co ograniczy koszty ewentualnej naprawy. Większość fachowców zaleca, żeby przeprowadzać przeglądy dwa razy w roku – przed sezonem grzewczym oraz po jego zakończeniu.