Montaż instalacja rekuperacji i wentylacji

Elar wykonuje montaż, instalację rekuperacji i wentylacji w regionie 100 km od Pruszcza Gdańskiego, telefon 606 301 800

Montaż instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperatorem to jedna z najczęściej wykonywanych usług przez firmę Elar. Jeśli chcemy mieć dom energooszczędny a tym bardziej pasywny musimy zamontować wentylację mechaniczną z rekuperatorem. W nowoczesnym budownictwie jest to podstawowa instalacja decydująca o komforcie użytkowania pomieszczeń.

Świeże, czyste powietrze o odpowiedniej wilgotności i temperaturze ma często decydujący wpływ na nasz sen, nasze samopoczucie i zdrowie. Wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperatorem zapewnia powietrze o odpowiednich parametrach dla użytkowników budynku. Możemy regulować jego temperaturę, wilgotność, intensywność wymiany jak i sterować jego rozdziałem do poszczególnych pomieszczeń. Ważne jest aby nawiew i wywiew powietrza były zrównoważone. Średniej wielkości dom jednorodzinny wymaga aby wentylacja mogła wymienić ok. 300 – 500 m3/h powietrza, a więc tyle ciepłego powietrza jest co godzinę wyrzucanego na zewnątrz. Rekuperacja zapewnia znaczący odzysk ciepła. Dzięki niej możemy zmniejszyć koszty ogrzewania domu nawet o 50%.

Zasadę działania wentylacji mechanicznej z rekuperatorem wyjaśnia poniższy rysunek

Miejsce nawiewu powietrza (czerpnia) oraz wywiewu (wyrzutnia) może być w prostszych systemach umieszczone bezpośrednio na ścianie budynku

lub w pewnej od niego odległości tzw. czerpnia (wyrzutnia) terenowa.

Czerpnię terenową stosujemy gdy system wentylacji mechanicznej współpracuje z gruntowym powietrznym wymiennikiem ciepła. Grunt na głębokości ok. 1,5 m niezależnie od pory roku ma mniej więcej stałą temperaturę ok. 10°C . Pobierane powietrze zimą o temperaturze np. -15°C ulega wstępnie znacznemu podgrzaniu w gruntowym powietrznym wymienniku ciepła a latem przy wysokich temperaturach następuje w nim schłodzenie pobieranego powietrza, dzięki czemu można zrezygnować z klimatyzacji w upalne dni.
Montaż wentylacji

Wymiennik taki buduje się z rur posiadających wewnętrzną warstwę antybakteryjną z dodatkiem cząstek srebra. Zewnętrzna warstwa rur jest wykonana z polipropylenu o podwyższonej przewodności cieplnej (0,3 W/mK – czyli ok. trzy razy więcej niż dla rur PVC). Zapewnia to skuteczną pracę gruntowego wymiennika ciepła.
Warto też zauważyć, że zastosowanie gruntowego powietrznego wymiennika ciepła zabezpiecza rekuperator przed zjawiskiem oblodzenia.
Na zdjęciu poniżej montaż gruntowego powietrznego wymiennika ciepła systemu REHAU.

Kanały nawiewne i wywiewne mogą być układane zarówno w podłodze jak i na poddaszu.

Rekuperacja

Sercem instalacji wentylacji mechanicznej jest rekuperator, w którym następuje odzyskiwanie ciepła z powietrza zużytego. Ciepło to jest wykorzystane do podgrzewania świeżego powietrza nawiewanego do tzw. pomieszczeń czystych (pokoje dzienne, sypialnie). Zużyte powietrze jest wywiewane z tzw. pomieszczeń brudnych (kuchnia, łazienka) i po przejściu przez rekuperator wyrzucane jest na zewnątrz.

Na zdjęciu poniżej montaż rekuperatora przez instalatora firmy Elar.

Na koniec najistotniejsza uwaga.
Pozornie instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperatorem wygląda na stosunkowo prostą w realizacji. To bardzo myląca opinia. Prawidłowe wykonanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją wymaga dobrego projektu wykonanego najlepiej przy pomocy zaawansowanego programu komputerowego no i doświadczonej ekipy instalatorów.
Tylko wtedy uzyskamy znaczące oszczędności w ogrzewaniu naszego domu a przede wszystkim odpowiednią jakość zawsze świeżego i czystego powietrza.

Firma Elar oferuje rekuperatory producentów Pro-Vent, Dospel, Swegon, Stiebel Eltron. Warto sprawdzić ofertę central wentylacyjnych w naszym sklepie.

Usługi nasze oferujemy na terenie województwa pomorskiego (Gdańsk, Gdynia, Sopot i okolice).