Dystrybucja, montaż i serwis paneli fotowoltaicznych w Trójmieście – Elar

Oferujemy profesjonalne doradztwo w zakresie doboru instalacji paneli fotowoltaicznych gruntowych i dachowych. Po ustaleniu najlepszego rozwiązania, dopasowanego do indywidualnych potrzeb, gwarantujemy szybką realizację projektu. Panele fotowoltaiczne, które dostarczamy na miejsce ustalone z klientem, są odpowiednio uziemione i zabezpieczone. Wykonane są z najlepszej jakości materiałów, a ich montaż przebiega zgodnie ze sztuką budowlaną oraz odpowiednimi dla inwestycji przepisami prawa. Działamy na terenie Trójmiast: Gdańsk, Gdynia, Sopot oraz w całym województwie pomorskim. Zapraszamy do konsultacji!

  • Konsultację i określenie parametrów instalacji
  • Projekt i dobór urządzeń
  • Dostawę i zamontowanie systemu
  • Uruchomienie instalacji i podłączenie do Sieci

OSZCZĘDNOŚCI

Montaż instalacji fotowoltaicznych w dłuższej perspektywie czasu pozwala znacznie obniżyć koszty energii elektrycznej w budynku.

INSTALACJE POCHODZĄCE OD SPRAWDZONYCH PRODUCENTÓW

Panele fotowoltaiczne i kolektory, które proponujemy, charakteryzują się wieloletnim, niezawodnym działaniem.

SPRAWNA REALIZACJA

Oferujemy montaż oraz usługę gwarancyjną, która daje bezpieczeństwo kupowania. Prace przeprowadzane są przez nas z uwzględnieniem najwyższych norm bezpieczeństwa.

EKOLOGIA

Fotowoltaika umożliwia pozyskanie energii nienaruszającej surowców kopalnianych oraz takiej, która nie generuje spalin pogłębiających efekt cieplarniany.

Panele fotowoltaiczne vs kolektory – jaka jest różnica?

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne wyglądają podobnie i często są ze sobą utożsamiane. Kluczowa różnica między obiema instalacjami polega jednak na tym, że panele słoneczne (fotowoltaiczne) generują energię elektryczną ze słońca, kolektory słoneczne zaś konwertują energię słoneczną w energię cieplną.
Oba rodzaje konstrukcji mogą być instalowane zarówno na dachu, jak i jako samodzielnie. Mogą wzajemnie ze sobą współgrać lub jedynie uzupełniać swoją pracę.

Jak działają kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne wyposażone są w absorber (zwykle w postaci miedzianej lub aluminiowej płyty), który pochłania promienie słoneczne i przekazuje je czynnikowi złożonemu z glikolu i wody. Roztwór ten (zwany płynem solarnym) przekazuje do zasobnika ciepło w formie wody. Należy pamiętać, że kolektory słoneczne działają tylko wówczas, gdy wystawione są na działanie promieni słonecznych. Istotne jest prawidłowe umiejscowienie kolektorów słonecznych w stosunku do stron świata, a także pod odpowiednim kątem w stosunku do padania promieni słonecznych.
Zwykle decydują się na nie osoby, których celem jest stworzenie dodatkowego źródła podgrzewanie wody w sezonie letnim. Jest to szczególnie opłacalne wówczas, gdy dotychczas korzystaliśmy z elektrycznego ogrzewania wody.

Zaletami kolektorów jest prostota budowy, duża wytrzymałość, a także stosunkowo niskie koszty wykonawstwa. Od góry chroni go obudowa w postaci szyby, od dołu natomiast obudowę izolowaną wełną mineralną.

Jak działają panele słoneczne?

Panele fotowoltaiczne przekształcają promieniowanie słoneczne nie w ciepło, a w prąd. Podstawą działania paneli fotowoltaicznych są ogniwa fotowoltaiczne, które są grupowane w panele. Pojedyncze ogniwo zbudowane na bazie krzemu daje napięcie na poziomie 0,5 V. Ogniwa dadzą nam więc odpowiednią moc wówczas, gdy połączymy je szeregowo. Prąd zgromadzony przez panele fotowoltaiczne można magazynować lub przekazywać do sieci elektroenergetycznej, co daje duże oszczędności. Podstawowym przeznaczeniem prądu wygenerowanego przez panele słoneczne jest oczywiście wykorzystanie go w pracy urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym. Panele fotowoltaiczne, w przeciwieństwie do kolektorów słonecznych, są całkowicie niezależne od panującej na zewnątrz temperatury. Są jednak podatne na intensywność promieniowania słonecznego. Zimą, w warunkach atmosferycznych panujących na naszej szerokości geograficznej wyprodukujemy odpowiednio mniej prądu niż latem. Na szczęście jednak, nowoczesna fotowoltaika Trójmiasto pozwala na korzystanie z energii zmagazynowanej podczas lata.

To, co należy wiedzieć o panelach fotowoltaicznych, aby zrozumieć ich działanie to fakt, że wytwarzają one prąd stały. Elektryczne urządzenia domowe potrzebują do działania natomiast prądu przemiennego. Aby przemienić prąd stały na przemienny, konieczne jest zainstalowanie falownika (zwanego też inwerterem). Dzięki temu urządzeniu, prąd stały przekształca się w przemienny i jest używany w miarę potrzeb. Jego nadmiar jest natomiast przekazywany do sieci.
W skład instalacji paneli fotowoltaicznych wchodzą: ogniwa fotowoltaiczne, falownik, przewody elektryczne i aparatura zabezpieczająca.  

Fotowoltaika – Gdańsk, Gdynia, Sopot – dofinansowania

Mieszkańcy Pomorza, którzy planują zainwestować w ten rodzaj energii, mogą starać się o różnego rodzaju dotacje i ulgi przyznawane w województwie już od kilku lat. Jednym z podmiotów, które w roku 2020 przyjmuje wnioski o dofinansowania do fotowoltaiki jest gdański Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Mieszkańców tych miast obejmuje program „Czyste Powietrze”, w ramach którego osoby z rocznym dochodem do 100 000 zł mogą otrzymać dotację na montaż fotowoltaiki w wysokości do 25 000 złotych. Ponadto każda osoba fizyczna, która zakupiła dla swojej nieruchomości panele fotowoltaiczne, niezależnie posiadanych rocznych od dochodów, ma możliwość skorzystania z ulgi w podatku PIT – zgodnie z ustawą przyjętą w roku ubiegłym, od podatku dochodowego można odliczyć maksymalnie 53 000 zł – warunkiem jest jedynie bycie właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości dla której zostały zakupiona panele fotowoltaicze, oraz przedstawienie faktury VAT potwierdzającej dokonanie inwestycji.

Planując zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy 2-10 kWp dla swojego gospodarstwa domowego, można ubiegać się również o bezzwrotne dofinansowanie z programu „Mój Prąd” – w wysokości 5000 zł.

Dotacje oraz ulgi dotyczą zarówno zakupu jak i montażu paneli wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem.