Kotłownie na pellet

Dużym zainteresowaniem cieszą się instalacje grzewcze wykorzystujące kominek z płaszczem wodnym. Często jest to rezerwowe źródło ciepła w przypadku instalacji z pompą ciepła.

Wykonujemy też kotłownie z piecami na paliwo stałe. Są to oczywiście nowoczesne kotły 5-tej klasy. Coraz większym zainteresowaniem jako paliwo stałe cieszy się pellet drzewny.

Kotłownie na pellet – jak działają?

Piece centralne na pellet to nowoczesne, w pełni zautomatyzowane urządzenia grzewcze szczególnie dbające o czystość naszego środowiska. Spalany w nich pellet jest ekologicznym paliwem odnawialnym. Powstaje w wyniku prasowania pod wysokim ciśnieniem suchych wiórów i trocin (bez żadnych dodatków). Po spaleniu 1 tony dobrej jakości pelletu powstaje około 4 kg popiołu, który może być wykorzystany jako nawóz w naszym ogrodzie.

Zdecydowana większość kotłów polskich producentów to kotły 5-tej klasy (najwyższej) i spełniające wymagania dotyczące ochrony środowiska oraz efektywności energetycznej ustalone w normie PN-EN 303-5:2012. Wysoka sprawność zapewnia bardzo niską emisję zanieczyszczeń w spalinach. Kotły te są wyposażone w palniki  z automatyczną zapalarką i kontrolą płomienia. Sterownik kotła steruje palnikiem jak i instalacją grzewczą umożliwiając płynną modulację mocy. Kotły mogą być wyposażone w dodatkowy zbiornik paliwa jak i w dodatkowy podajnik.

Kotłownie na pelet – montaż w Gdańsku

Firma ELAR montuje kotły pelletowe różnych producentów: Heitztechnik, Klimosz, Pereko, Atmos. Zapewniamy kompetentne doradztwo przy wyborze kotła oraz kompleksowe wykonanie całej kotłowni wraz z uruchomieniem i serwisem pogwarancyjnym.

Kotłownie na pellet – czy to się opłaca? Przykład:

Poniżej przedstawiamy przykładową realizację kotłowni pelletowej.

Dla inwestora prywatnego w Lęborku zamontowaliśmy kocioł pelletowy 5 klasy firmy Heiztechnik HT DasPell GreenLine 20 kW. Kocioł ogrzewa w budynku jednorodzinnym powierzchnię około 200 m2 oraz zapewnia c.w.u. dla 6 osób. Budynek wybudowany na początku lat 90., materiał cegła + 10 cm styropianu. Zużycie pelletu w sezonie grzewczym (październik 2016 – maj 2017) wyniosło 5 ton pelletu. Inwestor używał pelletu Premium firmy Poltarex spełniającego normę DIN plus. O niskiej emisji spalin świadczy fakt że trudno zauważyć jakikolwiek dym wydobywający się z komina.