W budynkach o bardzo dobrej izolacyjności można zastosować ogrzewanie elektryczne. Do wyboru mamy dwa rodzaje ogrzewania: podłogowe lub grzejnikowe. Ogrzewanie podłogowe wykonujemy za pomocą elektrycznych mat grzejnych lub przewodów grzejnych. W przypadku ogrzewania grzejnikowego korzystnym rozwiązaniem jest zainstalowanie pieców akumulacyjnych.
W przypadku ogrzewania elektrycznego nie potrzebujemy pomieszczenia na kotłownię oraz oszczędzamy na budowie komina do odprowadzania spalin.
Piece akumulacyjne
Piece akumulacyjne, mimo że nie należą do najtańszych w zakupie ani w instalacji, w dłuższej perspektywie przynoszą duże oszczędności. Wszystko dzięki sposobowi, w jaki działają, czyli: ładują się korzystając z energii elektrycznej w nocy, gdy panuje niższa opłata za prąd, a skumulowane w ten sposób ciepło oddają do systemu grzewczego przez cały dzień. Warunkiem generowania oszczędności jest korzystanie z dwutaryfowego rozliczenia za prąd z operatorem. Wówczas energia elektryczna pobierana w godzinach nocnych lub wczesnopopołudniowych może być znacznie tańsza.
Jak zbudowane są piece akumulacyjne?
Piece akumulacyjne mają wbudowane grzałki elektryczne, które są otoczone przez materiały mające zdolność do buforowania ciepła (zwykle są to bloczki z magnezytu). Piece akumulatorowe na początku ustawiane są w docelowym miejscu, a następnie umieszcza się w ich wnętrzu elementy skupiające ciepło. Zwykle użytkownik szybko docenia dużą możliwość regulacji temperatury w systemie grzewczym, jakie dają piece akumulacyjne: w każdym pomieszczeniu można ustawić inną jej wartość.
Jak działają piece akumulacyjne?
Piece akumulacyjne pracują w dwóch cyklach, w których jeden następuje po drugim: ładowanie (pobieranie i magazynowanie ciepła) i rozładowanie (dystrybucja ciepła po systemie grzewczym).
Nasze doświadczenie pokazuje, że piece akumulacyjne, jak i systemy rozprowadzające ciepło: tradycyjne grzejniki i instalacje ogrzewania podłogowego, są mało awaryjne. Obsługa jest w pełni zautomatyzowana, a w miejscu zamieszkania nie wydzielają się produkty spalania opału.
Piece akumulacyjne i ogrzewanie elektryczne: koszt założenia
W porównaniu do innego rodzaju ogrzewania, system wykorzystujący energię elektryczną jest relatywnie tani. Niepotrzebna jest kotłownia, ani organizowanie przyłącza (tak jak jest w przypadku gazu). Nie trzeba mieć komina spalinowego, ani miejsca do magazynowania opału. To znacznie obniża koszty rozpoczęcia korzystania z ogrzewania elektrycznego. W celu ustalenia koszty zakupu i montażu wszystkich potrzebnych instalacji, jak i w celu ustalenia jakie piece akumulacyjne najlepiej wybierać, zapraszamy do kontaktu.