Zobacz nasz profil na Facebook-u
606 301 800
uslugi@elar.com.pl

Ogrzewanie gazowe Gdańsk – Montaż i serwis pieców i kotłowni gazowych w Trójmieście

Kotłownie gazowe

Jedną z najczęściej wykonywanych instalacji ogrzewania to kotłownie gazowe. Standardem są dzisiaj piece gazowe kondensacyjne. Dzięki dużej sprawności pozwalają znacznie obniżyć koszty ogrzewania. Wykonujemy przede wszystkim kotłownie gazowe dla domków jednorodzinnych dowolnych renomowanych producentów w zależności od upodobań klienta.

Na zdjęciu poniżej kotłownia gazowa z piecem firmy Ariston. Jest to realizacja, którą przeprowadziliśmy w jednym z domów na terenie Gdańska latem 2018 roku. [sprawdź kocioł gazowy Ariston w naszym sklepie]

Kotłownia gazowa w domu jednorodzinnym


Kotłownia gazowa w domu jednorodzinnym– wymagania

Dla kotłowni gazowych z kotłem o mocy do 30 kW, które mają częste zastosowanie w domach jednorodzinnych, obowiązują zasady:

1. Kotły muszą być usadowione w dolnej kondygnacji domu (np. w piwnicy lub w innym pomieszczeniu gospodarczym). Pomieszczenia tego typu nie mogą być przeznaczone do użytkowania codziennego przez mieszkańców domu. Kotłownia gazowa z kotłem nie może znajdować się w tym samym pomieszczeniu, w którym składowany jest jakikolwiek opał.

2. Wysokość pomieszczenia musi wynosić co najmniej 2,2 m. W wyjątkowych sytuacjach, gdy pomieszczenie jest niższe, dopuszcza się instalowanie w nim pieca gazowego, jednak musi być ono dobrze wentylowane, a jego wysokość mimo wszystko musi mieć minimum 1,9 m.

3. W pomieszczeniu z kotłem gazowym musi obowiązkowo znaleźć się wentylacja: czyli musi znaleźć się tam niezamykany otwór wentylacji nawiewnej (jego powierzchnia nie może być mniejsza niż 200 cm2). Otwór należy zamieścić najwyżej na wysokości 30 cm nad poziomem podłogi. Dodatkowo, w pomieszczeniu musi znaleźć się otwór służący wywiewowi powietrza – trzeba umieścić go tak wysoko w pomieszczeniu, jak to możliwe. Otwór tego rodzaju również nie może być zamykany.

4. Specjalne wytyczne odnoszą się również do materiałów, z jakich wykonane są ściany, podłogi i stropy – muszą być to materiały niepalne.

Kotłownie, w których znajdują się kotły gazowe o mocy cieplnej od 30 do 60 kW, mają podobne wytyczne, jednak w wielu wypadkach bardziej zaostrzone. Na przykład, kotłownie gazowe z mocniejszymi piecami muszą znajdować się centralnie w stosunku do pozostałych pomieszczeń w budynku. Dodatkowo, jedna ze ścian w kotłowni nie może już mieć wysokości mniejszej niż 1,9 m. Jedna ze ścian w kotłowni gazowej z mocniejszym kotłem musi być zewnętrzna.

Kotłownia gazowa w budynku wielorodzinnym

Duże kotłownie z mocnymi piecami (o mocy grzewczej powyżej 60 kW) wymagają zastosowania wwiewnej i wywiewnej wentylacji grawitacyjnej. Jeśli budynek ma więcej niż 4 kondygnacje, konieczne jest umiejscowienie kotłowni na ostatniej kondygnacji. Strop w takim pomieszczeniu powinien być wykonany z materiałów niepalnych, powinien być lekki i jednocześnie musi być ułożony na konstrukcji nośnej. W tym wypadku ważne jest też, aby kotłownia była w pomieszczeniu o min. 2,5 m wysokości.

Wentylacja kotłowni gazowej

Moc wentylacji powinna zależeć od mocy zainstalowanych kotłów: świeże powietrze, dostarczane do spalania powinno mieć objętość 1,6 m3/h na l kW zainstalowanej mocy kotłów. Dla powietrza wydalanego z pomieszczenia, stosunek ten wynosi: 0,5 m3/h na l kW zainstalowanej mocy kotłów. Istotne jest też zachowanie odpowiedniej proporcji powierzchni otworów/kanałów nawiewnych do mocy cieplnej (powierzchnia 5 cm2 na kW nominalnej mocy cieplnej, ale max. 300 cm2).

Kotłownia gazowa: jak urządzić?

W kotłowniach gazowych, oprócz wentylacji oraz zastosowania materiałów niepalnych w konstrukcji ścian, konieczne jest odpowiednie ustawienie sprzętów: głównie kotłów gazowych. Nie należy stawiać kotła gazowego w odległości mniejszej niż 1,5 m od ściany. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się dwa kotły, odległość między nimi nie może być mniejsza niż pół metra. Należy też oddalić palnik kotła od wentylacji nawiewnej (odległość nie może być mniejsza niż 1,5 m). Kocioł gazowy w kotłowni powinien znajdować się na wysokości co najmniej 5 cm. Podwyższenie, na którym ustawiamy kocioł gazowy, powinno być okrawędziowane krawężnikiem stalowym. W kotłowni powinny znajdować się też okna: o powierzchni nie mniejszej niż 1/15 podłogi w kotłowni. Z kotłowni nie mogą wychodzić drzwi na zewnątrz: trzeba ją oddzielić przedsionkiem o powierzchni minimum 3 m2. Jeśli kotłownia gazowa ma kotły o mocy większej niż 350 kw, konieczne jest zapewnienie im dwóch wyjść – przeciwlegle ustawionych względem siebie drzwi ewakuacyjnych.