Koszty ogrzewania elektrycznego domu

Koszty ogrzewania elektrycznego domu

pobor-pradu-i-koszty-ogrzewania-elektrycznego

Ogrzewanie elektryczne jeszcze kilka lat temu kojarzyło się z gigantycznymi rachunkami za prąd i ekstrawagancją, na którą pozwolić mogli sobie nieliczni. W ostatnim czasie ogrzewanie domu za pomocą energii elektrycznej stało się bardziej popularne, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, zaczyna być to bardziej opłacalny sposób ogrzewania domu, niż tradycyjne metody ogrzewania. Jeśli zastanawiasz się nad instalacją pompy ciepła w swoim domu, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jaki jest koszt instalacji elektrycznej w domu oraz jak obliczyć zużycie prądu. 

Pompa ciepła — pobór prądu

Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje niewielką ilość energii do przenoszenia ciepła z jednego miejsca do drugiego. Pompy ciepła są bardzo wydajne, jednak wiele osób, martwi się jednak, że zużycie prądu generowane przez pompę ciepła spowoduje znaczny wzrost rachunków za prąd. Zapotrzebowanie na energię elektryczną przez pompę ciepła zależy od wielu czynników, w tym od wielkości urządzenia, temperatury otoczenia i pożądanej temperatury wyjściowej. Koszt pompy ciepła będzie różny w zależności od jej rodzaju, mocy i wydajności. Ważnym wskaźnikiem podczas wyboru pompy ciepła, który będzie wpływał na pobór prądu, jest współczynnik wydajności COP. Określa ilość dostarczonego ciepła w stosunku do pobranej energii elektrycznej. Przykładowo, współczynnik 3,5 będzie oznaczał, że pompa ciepła w wyniku pobrania 1 kWh jest w stanie oddać 3,5 kWh energii do układu grzewczego domu. Warto więc barć ten czynnik pod uwagę podczas porównywania pomp ciepła różnych producentów. Sam koszt pompy ciepła do domu 100m2 w zależności od wybranego modelu wraz z montażem będzie się wahał w granicach 15 000 – 45 000 zł. 

Jak obliczyć zużycie prądu?

Jeśli chcesz obliczyć koszty ogrzewania elektrycznego w domu, będziesz potrzebował do tego kilka informacji. Przede wszystkim będzie to zapotrzebowanie domu na ciepło oraz wartość współczynnika SCOP. SCOP oznacza ilość energii cieplnej dostarczanej do domu w stosunku do poboru prądu. W internecie dostępne są specjalne kalkulatory online, które pomogą Ci oszacować ten współczynnik w odniesieniu do Twojego domu. Aby otrzymać zużycie prądu w domu, wystarczy, że podzielisz zapotrzebowanie budynku na ciepło przez SCOP, a następnie ten wynik pomnożysz przez koszt kilowata. Przykładowo, jeśli Twój dom ma powierzchnię 100m2, jego zapotrzebowanie na energię wynosi 11 000 kWh rocznie, a współczynnik SCOP pompy ciepła wynosi 4, to pobór prądu przez pompę ciepła mieści się w granicach 2750 kWh w ciągu roku. Obecnie kosz kilowata wynosi 0,77 zł, co oznacza, że roczny koszt ogrzewania takiego domu za pomocą pompy ciepła wyniesie 2117,50 zł. W porównaniu do tradycyjnych metod ogrzewania domu jest to stosunkowo nieduża kwota. 

Koszt pompy ciepła do domu — od czego zależy

Koszt pompy ciepła do domu uzależniony jest od wielu czynników, w tym od wielkości domu, układu pomieszczeń, sposobu ocieplenia budynku, klimatu czy rodzaju pompy ciepła, którą wybierzesz. Ogólnie rzecz biorąc, powietrzne pompy ciepła są tańsze w instalacji niż gruntowe pompy ciepła, dlatego w ostatnich latach zyskują na popularności. Nie wymagają one wykonywania prac gruntowych, czy wykopywania studni głębinowych, a ich wydajność jest wystarczająca w stosunku do warunków klimatycznych panujących w Polsce. Jak widać, koszty ogrzewania elektryczne w domu wcale nie są takie wysokie i w ostatecznym rozrachunku mogą okazać się o wiele niższe niż tradycyjne sposoby ogrzewania.