Montaż klimatyzacji w domu – zalety, koszt klimatyzacji

Montaż klimatyzacji w domu – zalety, koszt klimatyzacji

klimatyzator

Z roku na rok temperatury w lecie rosną. Kiedy na dworze jest gorąco i wilgotno, nie ma nic bardziej orzeźwiającego niż wejście do chłodnego, klimatyzowanego domu. Urządzenia klimatyzacyjne nie tylko przynoszą ulgę w upale, ale też poprawiają jakość powietrza poprzez cyrkulację przefiltrowanego powietrza i redukcję poziomu wilgotności. Dodatkowo urządzenia klimatyzacyjne mogą pomóc w zmniejszeniu hałasu, tworząc barierę pomiędzy dźwiękami wewnątrz i na zewnątrz budynku. Wiele osób jednak waha się przed instalacją klimatyzacji, martwiąc się o koszty jej działania i utrzymania. Czy instalacja klimatyzacji w domu to faktycznie dobry pomysł?

Zalety klimatyzacji 

Prawdopodobnie najbardziej oczywistą korzyścią jest komfort, jaki zapewnia posiadanie klimatyzacji w domu. W upalne dni możemy pożegnać się z wiatrakami stojącymi w każdym pokoju oraz otwartymi oknami, przez które dodatkowo wpada ciepłe powietrze. Zmiany klimatu powodują wzrost temperatur latem, a także ilość ciepłych dni w ogóle. Montaż klimatyzacji może okazać się więc inwestycją, która poprawi jakość Twojego życia w dłuższej perspektywie. Dodatkowo niektóre urządzenia posiadają funkcję grzewczą, która może okazać się dobrym rozwiązaniem w okresie przejściowym, gdy ogrzewanie nie działa w pełni.

Ponadto klimatyzatory pomagają filtrować kurz i inne zanieczyszczenia z powietrza, dzięki czemu o wiele łatwiej się nim oddycha. Dodatkowo klimatyzacja pomaga zapobiegać rozwojowi pleśni, regulując poziom wilgotności. Może się to okazać szczególnie przydatne w przypadku alergików. 

Koszt utrzymania klimatyzacji

Koszt eksploatacji klimatyzatora zależy od wielkości urządzenia, jego wydajności i klimatu. Ogólnie rzecz biorąc, klimatyzatory zużywają około 3% całkowitej energii zużywanej w domu. Koszt eksploatacji klimatyzatora zależy też od tego, jak często urządzenie jest używane. Jeśli klimatyzator jest używany tylko okazjonalnie, koszt będzie niższy niż wtedy, gdy jest używany przez cały dzień. 

Kolejnym istotnym aspektem jest odpowiednia konserwacja klimatyzacji. Obejmuje ona regularne wymienianie filtrów i zlecanie serwisowania urządzenia wykwalifikowanemu technikowi. Odpowiednio konserwowana klimatyzacja może działać nawet 15 lat!

Montaż klimatyzacji

Niektóre klimatyzatory są przenośne i można je przenosić z pomieszczenia do pomieszczenia, gdy zajdzie taka potrzeba, inne muszą być zainstalowane przez profesjonalistę. Instalacja zazwyczaj polega na umieszczeniu urządzenia w oknie lub otworze w ścianie zewnętrznej i podłączeniu go do gniazdka elektrycznego. Najlepiej, aby instalacją zajęły się osoby zajmujące się tym na co dzień. W Elar zapewniamy profesjonalny montaż klimatyzacji oraz jej późniejsze serwisowanie. Nasi doradcy pomogą Ci także wybrać urządzenie dopasowane do Twoich potrzeb.