Czyszczenie klimatyzacji domowej – jak często to robić?

Czyszczenie klimatyzacji domowej – jak często to robić?

czyszczenie-klimatyzacji

Klimatyzacja zapewnia doskonały komfort cieplny w domu. Dla wielu osób jest to niezbędna instalacja, szczególnie latem, gdy temperatury za oknem są coraz wyższe. Jednak klimatyzacja musi być odpowiednio konserwowana, w przeciwnym razie zamontowane urządzenia nie będą działać prawidłowo, a nawet mogą okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia. Powstaje pytanie: jak często czyścić klimatyzację w domu?

Regularne czyszczenie

Czyszczenie klimatyzacji jest podstawową czynnością, która gwarantuje poprawne funkcjonowanie instalacji. Klimatyzator w sposób ciągły zapewnia wymianę powietrza, dlatego jest narażony na zbieranie różnego rodzaju zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Do jednych z najważniejszych elementów klimatyzacji należą filtry. Należy je regularnie oczyszczać, najlepiej dwa razy w roku (zwłaszcza jeśli klimatyzacja używana jest przez cały rok).

Ponadto trzeba sprawdzić stan połączeń, przewodów i innych elementów urządzenia. Najlepszym rozwiązaniem na czyszczenie klimatyzacji jest wykonywanie tej czynności wiosną — na przełomie marca i kwietnia oraz przed okresem zimowym — w październiku.

Demontaż i wymiana filtrów

Aby uzyskać dostęp do filtra, wyłączamy urządzenie, a następnie zdejmujemy obudowę. Filtr trzeba dokładnie umyć pod bieżącą wodę, najlepiej z dodatkiem środka myjącego. W warunkach domowych może być to mydło lub płyn do mycia naczyń.

Można też kupić specjalny płyn do czyszczenia klimatyzacji. Dodatkowo trzeba oczyścić tacą zbierającą skraplającą się wodę. Po wyczyszczeniu obu elementów należy wytrzeć nagromadzony kurz ściereczką.

Warunki otoczenia

Trzeba pamiętać, że częstotliwość czyszczenia klimatyzacji zależy od warunków panujących w domu. Czyszczenie filtrów klimatyzacji może być konieczne częściej, jeśli w pomieszczeniach zbiera się większa ilość wilgoci.

W takiej sytuacji samo czyszczenie może nie wystarczyć. Układ klimatyzacji należy odkazić, co spowoduje usunięcie bakterii i alergenów mających wpływ na nasze zdrowie. Ma to szczególne znaczenie dla osób cierpiących na schorzenia układu oddechowego.

Odgrzybianie

Ponadto w klimatyzacji może tworzyć się grzyby. Jest to wyczuwalne, bo w powietrzu unosi się wtedy nieprzyjemny zapach. Odgrzybianie klimatyzacji powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku. Aby było skuteczne, można skorzystać z chemicznego preparatu w aerozolu lub specjalnej pianki.

Preparat powinien posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny, który świadczy o tym, że produkt jest bezpieczny dla naszego organizmu. Środek należy rozprowadzić wewnątrz i odczekać około 15 minut. Po zabiegu trzeba pamiętać o przewietrzeniu pomieszczenia.

Wygoda i oszczędność

Serwis klimatyzacji domowej oznacza nie tylko poprawę komfortu w mieszkaniu. Regularny serwis wpływa korzystnie na sprawność instalacji, jak również jej wydajność. Urządzenia pracują ciszej, nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów i szybciej schładzają powietrze. Dzięki temu pobierają mniej energii. Regularne czyszczenie klimatyzacji pozwala więc zaoszczędzić na rachunkach za prąd, szczególnie w okresie letnim, gdy klimatyzacja pracuje zwykle najbardziej intensywnie.

Czyszczenie klimatyzacji możemy wykonać samodzielnie lub powierzyć to specjalistom. Nie jest to droga usługa, a zapewnia bezpieczeństwo naszych najbliższych. Niezależnie od metody, systematyczny serwis klimatyzacji domowej pozwala cieszyć się zdrowym i świeżym powietrzem na co dzień.