Czy fotowoltaika się opłaca? – oszczędzanie na fotowoltaice

Czy fotowoltaika się opłaca? – oszczędzanie na fotowoltaice

zakladanie-paneli-slonecznych

O panelach fotowoltaicznych jest teraz głośno. Odnawialne źródła energii zyskują coraz większe znaczenie, zwłaszcza że współczesna technologia zapewni możliwość dostawy prądu nawet przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Nic więc dziwnego, że kolejne rodziny decydują się na zakup kosztownej instalacji – wszystkie opłaty zwrócą się w ciągu kilku lat! Ile dokładnie można zaoszczędzić kupując panele fotowoltaiczne?

Energia wprost ze słońca

Fotowoltaika wykorzystuje naturalną budowę promieni słonecznych jako fali elektromagnetycznych. Dzięki energii wysyłanej z najbliższej nam gwiazdy można otrzymać prąd, który po przetworzeniu trafia do gniazdek. Proces jest dość wydajny, nawet przy częściowo zachmurzonym niebie panele produkują prąd z tzw. światła rozproszonego.

Ogniwa fotowoltaiczne są tak skonstruowane, by wytrzymać większość naprężeń mechanicznych. Śnieg, uderzenia gradzin czy gałęzi nie powinny więc spowodować naruszenia ich struktury. Najczęściej montaż paneli fotowoltaicznych przeprowadza się na przydomowej działce lub zadaszeniu. Nie ma konkretnej reguły dotyczącej ustawienia ogniw, ważne jest jedno – ich powierzchnia powinna maksymalnie wyłapywać światło słoneczne.

Ile można zaoszczędzić, dzięki panelom fotowoltaicznym?

Zyski zależą od mocy przygotowanej elektrowni. W przypadku farmy generującej prąd z mocą 3 kW możemy liczyć na ponad 2000 zł rocznie. Elektrownia o mocy 5 kW gwarantuje oszczędności rzędu 3500 zł. W takim systemie przez 30 lat pracy można zyskać poziom 100 tysięcy złotych!

Instalacja fotowoltaiki wymaga jednak nakładów na start. Przeciętny koszt montażu elektrowni w gospodarstwie domowym wiąże się z kosztem 20-35 tysięcy złotych. Jak wskazują jednak eksperci, opłaty zwrócą się po 8 latach. Na sam montaż paneli fotowoltaicznych możemy również uzyskać dofinansowanie z programów takich jak Mój Prąd.

Fotowoltaika– czy to się opłaca?

Takie rozwiązanie może przynieść wymierne korzyści. Przede wszystkim dostarcza darmowego prądu, który mieszkańcy mogą wykorzystać na własne potrzeby. Zmniejszą się zatem do minimum rachunki za energię, a przy dużej produkcji mogą powstać również nadwyżki, które odsprzedamy do zakładu enrtgetycznego.

Choć wielu zauważa, że w kraju nie ma korzystnych warunków do rozwoju farm fotowoltaicznych, w rzeczywistości dzięki tym urządzeniom faktycznie da się wytworzyć optymalną ilość prądu. Przeciętnie w ciągu roku występuje u nas około 80 dni z pełnym nasłonecznieniem, co już wystarczy na wygenerowanie niemal 70% energii elektrycznej, którą zużywamy. Warto także podkreślić, że panele fotowoltaiczne z powodzeniem działają również przy częściowym zachmurzeniu!