Nowoczesne piece gazowe – co warto wiedzieć i jaki kocioł gazowy wybrać?

Nowoczesne piece gazowe – co warto wiedzieć i jaki kocioł gazowy wybrać?

kociol-gazowy

Piec gazowy jest urządzeniem domowym, które ogrzewa dom za pomocą gazu ziemnego. Jest to ważna część systemu grzewczego domu, dlatego wybierając nowy kocioł gazowy do domu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które zapewnią bezpieczne i wydajne ogrzewanie w Twoim domu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jaki kocioł gazowy do domu jest najlepszy. 

Ogrzewanie gazowe w domu

Ogrzewanie gazowe jest popularnym wyborem dla wielu właścicieli domów ze względu na jego wydajność i przystępną cenę. Ogrzewanie gazowe w domu może zachodzić na dwa sposoby – podłączenie do zewnętrznej sieci gazowej albo korzystanie z gazu przechowywanego w zbiorniku. Gaz doprowadzany jest do domu poprzez odpowiednie przyłącze, a następnie trafia do wewnętrznej instalacji gazowej, która doprowadza go do kotła gazowego. Nowoczesne piece gazowe są praktycznie bezobsługowe. Jedyną rzeczą, o której musisz pamiętać, jest coroczny przegląd. Dodatkową zaletą ogrzewania gazowego jest to, że możesz je również wykorzystywać do podgrzewania wody. Centralne ogrzewanie gazowe to rozwiązanie, które głównie wykorzystywane jest w domach jednorodzinnych, ze względu na brak przyłączy gazu w blokach mieszkalnych.

Nowoczesne piece gazowe

Piece gazowe do centralnego ogrzewania, a właściwie kotły gazowe  to nowoczesne i wydajne urządzenia. Obecnie kotły c.o gazowe to w większości urządzenia kondensacyjne, rzadziej spotyka się już kotły tradycyjne. Różnica pomiędzy ich działaniem polega na tym, że spaliny z kotła tradycyjnego odprowadzane są na zewnątrz, a kocioł kondensacyjny odzyskuje z nich ciepło. Właśnie ze względu na system odzyskiwania ciepła ze spalin, kotły kondensacyjne cieszą się dużą popularnością. Najlepsze kotły c.o kondensacyjne zużywają nawet o 15% mniej gazu niż ich tradycyjne odpowiedniki. Zmieniające się prawo i dyrektywy unijne spowodowały, że wielu producentów wycofuje ze sprzedaży tradycyjne kotły c.o. 

Kocioł na gaz — dwufunkcyjny czy jednofunkcyjny?

Jeśli chodzi o wybór kotła gazowego, istnieją dwa główne typy – dwufunkcyjny i jednofunkcyjny. Kotły c.o gazowe dwufunkcyjne mogą być używane zarówno do ogrzewania, jak i podgrzewanie ciepłej wody, podczas gdy kotły jednofunkcyjne są przeznaczone tylko do instalacji centralnego ogrzewania. Istnieje jednak opcja podłączenia zasobnika do kotła jednofunkcyjnego, wtedy będzie również spełniał dwie funkcje, zasilając centralne ogrzewanie gazowe oraz ciepłą wodę użytkową. Który typ kotła jest odpowiedni dla twojego domu? Zależy to przede wszystkim od powierzchni domu. W domach o mniejszej powierzchni, z jedną łazienką oraz stosunkowo małym zużyciem wody, lepiej sprawdzi się dwufunkcyjny kocioł na gaz. Z kolei w domu o większej powierzchni z kilkoma łazienkami generującymi większe zużycie wody, lepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie kotła jednofunkcyjnego z podłączonym zasobnikiem. Umożliwia to również dostosowanie pojemności zasobnika, do indywidualnego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. 

Jaki kocioł gazowy do domu?

Wybierając kocioł na gaz do swojego domu, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników. Najlepszym wyborem jest kondensacyjny kocioł na gaz, jednak wybór jednofunkcyjnego lub dwufunkcyjnego pieca gazowego będzie zależał od wielkości Twojego domy, liczby osób w nim mieszkających, a także budżetu. Warto również pamiętać o tym, że możesz się ubiegać o dofinansowanie zakupu kotła gazowego w ramach programu Czyste powietrze. Kocioł na gaz jest inwestycją, która pozwoli skutecznie ogrzać Twój dom, bez ponoszenia wysokich kosztów.