Jakie korzyści daje wentylacja mechaniczna z rekuperacją?

Jakie korzyści daje wentylacja mechaniczna z rekuperacją?

Po pierwsze: odczuwalna lepsza jakość życia

Inwestowanie w wentylację mechaniczną z rekuperacją jest opłacalne. Dzięki zainstalowaniu takiego systemu w budynku mieszkalnym, zyskujemy odczuwalne zwiększenie komfortu w postaci stałego dopływu świeżego powietrza do wnętrz. Jest to powietrze odfiltrowane od toksycznych cząstek zawartych w smogu. Opinie osób, które skorzystały z takiej dogodności, są jednoznaczne: w każdym kącie domu z wentylacją i rekuperacją czuć powiew świeżości. Powietrze nie jest zastałe, niepotrzebne są odświeżacze powietrza, a zapach wydobywający się z odświeżaczy pachnie lepiej niż wtedy, gdy rozpylamy go w pomieszczeniach niewentylowanych lub słabo wentylowanych.

Ze względu na to, że powietrze jest stale odświeżane, zyskuje na tym nie tylko nasze samopoczucie, czy też poprawiają się wrażenia estetyczne, ale także znacznie poprawia się stan naszego zdrowia. Lepiej śpimy, łatwiej oddychamy, a gdy męczy nas alergia, zyskujemy w takim domu prawdziwą ulgę.

Po drugie: oszczędności na ogrzewaniu budynku

Instalacja wentylacji z rekuperacją sprawia, że możliwe jest zaoszczędzenie środków przeznaczanych regularnie na ogrzewanie budynku. W niektórych inwestycjach, oszczędności mogą sięgnąć nawet 50 procent. Dotyczy to domów energooszczędnych, dobrze zaizolowanych, nowoczesnych. System wentylacji odfiltrowujący powietrze z zewnątrz ze szkodliwych substancji i przygotowujący je go wymieszania się z powietrzem wewnątrz budynku wymaga energii. W systemach wspomaganych rekuperacją problem ten jest rozwiązany: energia nie jest w tym przypadku czerpana z sieci energetycznej, a odzyskiwana z tych zasobów, które już zostały wygenerowane w systemie. Inaczej mówiąc: rekuperacja czerpie z ciepła skumulowanego wewnątrz budynku, aby ogrzać świeże powietrze docierające doń z zewnątrz. Rekuperatory doprowadzają do odzyskiwania ciepła z wydalanego na zewnątrz zanieczyszczonego powietrza, przekładając je na powietrze czyste, dopływające do środka, bez mieszania się obu gazów. Nowoczesne rekuperatory mają zdolność odzyskiwania nawet 50 do 90 procent ciepła.

Wentylacja z rekuperacją wspierająca pozostałe systemy w domu

Systemy wentylacji z rekuperacją można wyposażyć w dodatkowe udogodnienia, takie jak możliwość programowania ich działania na tryby wakacyjne (które obniżają intensywność przepływu powietrza), na tryby przeznaczone do pomieszczeń, w których znajduje się kominek (taki tryb doprowadza do wprowadzenia nadciśnienia w budynku, zwiększając ciąg w kominie, co wspomaga proces spalania w kominku i pozwala lepiej pozbyć się dymu z domu). System można nastawić również na opcję wspierającą działanie odkurzacza centralnego oraz na opcję błyskawicznego oczyszczenia powietrza, które pozwala napłynąć świeżym masom oczyszczonego powietrza do domu bez konieczności otwierania okien i wyziębiania pomieszczeń, co jest szczególnie istotne w czasie zimy, gdy panują mrozy i trwa sezon grzewczy.

*Pamiętajmy, że istnieje możliwość obniżenia kosztów związanych z instalacją wentylacji z rekuperacją w Gdańsku dzięki wykorzystaniu środków z programu „Czyste Powietrze”.