Wentylacja grawitacyjna, czy mechaniczna – które rozwiązanie jest lepsze?

Wentylacja grawitacyjna, czy mechaniczna – które rozwiązanie jest lepsze?

Wraz z postępującym rozwojem szczelności termicznej budynków wzmaga się problem zdrowej wymiany powietrza między wnętrzem pomieszczenie mieszkalnym a środowiskiem zewnętrznym. Powietrze w domu zużywa się przez oddychanie osób przebywających w środku, gotowanie, palenie w kominku, a także przez suszenie się prania w łazience. Dodatkowo, sprzęty takie jak odkurzacze prowokują do krążenia po domu roztoczy i i innych alergizujących cząsteczek. W niewentylowanych i zbyt rzadko wietrzonych pomieszczeniach rozwija się nadmierna wilgoć, która może być przyczyną narastania pleśni. Kolejnym problemem jest chemia uwalniana do powietrza. Pochodzi z detergentów, którymi czyścimy podłogi i sprzęty oraz której używamy do zmywarek, pralek oraz do czynności pielęgnacyjnych.

Dlaczego nowoczesne, energooszczędne domy wymagają wentylacji mechanicznej?

Tradycyjny system wentylacji, oparty w dużej mierze na naturalnych nieszczelnościach, w nowoczesnych budynkach nie działa. Dlatego, decydując się na nowoczesny, energooszczędny dom (a szczególnie na dom pasywny), konieczne jest zainstalowanie sprawnej wentylacji. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna instalowana w budynkach jest też zbyt energochłonna – powoduje zbyt duże uciekanie ciepła z budynku.

Wentylacja mechaniczna pozwala na sprawne kontrolowanie przepływu powietrza i wymianę tego zużytego na świeże. Wentylacja mechaniczna nie jest uzależniona od warunków atmosferycznych, działa zawsze, ale niestety wymaga nakładów energii elektrycznej do działania. Rozwiązaniem oszczędzającym zasoby może być wentylacja mechaniczna z rekuperacją, która pozwala na uzysk zwrotny ciepła z opuszczającego pomieszczenie powietrza.

Wentylacja grawitacyjna

Wentylacja tradycyjna, grawitacyjna, działa w oparciu o nawiewniki zgarniające świeże powietrze do wnętrza budynku. Nawiewniki instaluje się w oknach (lub, w wyjątkowych przypadkach, w ścianach). Gdy powietrze we wnętrzu jest zbyt nagrzane lub jeśli osiągnęło określony pułap wilgotności, wówczas nawiewniki otwierają się i doprowadzają świeże powietrze do wnętrza domu. Następnie, powietrze zużyte musi być sprawnie usuwane – odbywa się to głównie przez kratki wentylacyjne. Dodatkowo, w przypadku systemów wentylacji grawitacyjnych konieczne jest zaprojektowanie układu przewodów w taki sposób, aby powietrze nie cofało się. Wentylacja grawitacyjna nie wymaga działania wentylatorów napędzanych energią elektryczną, ale jeśli jest nieprawidłowo wykonana, najpewniej działa nieefektywnie. Dodatkowo, w czasie wiosennych i jesiennych dni, gdy różnica temperatury między wnętrzem budynku a środowiskiem zewnętrznym nie jest tak duża jak w zimie, może dochodzić do samoistnego zahamowania działania wentylacji grawitacyjnej, mimo że we wnętrzu domu dochodzi do zanieczyszczenia powietrza (poprzez gotowanie, suszenie prania, oddychanie, sprzątanie). Zważywszy więc na te dwa istotne czynniki mogące obniżać sprawność działania wentylacji grawitacyjnej, wielu z nas decyduje się na system wentylacji mechanicznej, wspartej dodatkowo rekuperacją.

Chcesz dowiedzieć się więcej, jaki system wentylacji będzie odpowiedni w Twoim przypadku? Zgłosi się do firmy Elar, gdzie fachowo doradzimy i przeprowadzimy montaż wentylacji na terenie Trójmiasta i okolic.