Wymagania wobec kotłowni z pompą ciepła

Wymagania wobec kotłowni z pompą ciepła

kotlownia-dla-pompy-ciepla

Instalacja pompy ciepła nie wymaga spełnienia tak wielu warunków jak w przypadku ogrzewania olejowego, na pellet, drewno, węgiel lub na gaz. Posiadacze pomp ciepła tak naprawdę mogą pochwalić się komfortem posiadania domu bez tradycyjnej kotłowni. Wystarczy standardowe pomieszczenie, zlokalizowane w dolnej kondygnacji budynku. Dom z pompą ciepła to także dom bez komina, co ogranicza ekspozycję domowników na działanie szkodliwych produktów spalania tradycyjnych paliw.

Czy montaż pompy ciepła podlega przepisom przeciwpożarowym?

Pompy ciepła nie generują spalin, brakuje w nich także otwartego paleniska. Z tego powodu, urządzenia te nie podlegają rygorystycznym wymogom określonym przez przepisy przeciwpożarowe. Dodatkowo, urządzenia te nie wymagają wentylowania pomieszczenia: ani doprowadzania do niego świeżego powietrza, ani odprowadzania spalin. Dodatkowo, można zignorować kwestię umiejscowienia pompy ciepła względem działki sąsiada.

Jakie pomieszczenie można zaadaptować dla kotłowni z pompą ciepła?

Pomieszczenia, w których można zainstalować pompy ciepła nie muszą mieć spełnionego warunku minimalnej powierzchni. Nie muszą to być też pomieszczenia specjalnie wydzielone w tym celu. Jedyny warunek, jaki muszą spełnić to brak zamieszkiwania przez ludzi – nie mogą to być wnętrza zajęte na potrzeby codziennego bytowania mieszkańców. Wiele wspólnego ma z tym hałas generowany przez urządzenie. W rzeczywistości, pompy ciepła są dość cichymi urządzeniami. Jednak w praktyce nawet najmniejsze natężenie dźwięku działającego na organizm człowieka podczas nocy może odbić się negatywnie na jego zdrowiu. Z tego właśnie powodu należy wypoczywać z dala od pomp ciepła. Warto dodać, że pomieszczeniami mieszkalnymi określa się taką przestrzeń, w której domownicy przebywają co najmniej 4 godziny na dobę.

Wybierzmy miejsce wygodne dla przeprowadzania prac serwisowych

Wybierając dogodne miejsce do instalacji pompy ciepła Gdańsk skupmy się na tym, aby była to przestrzeń dostępna dla monterów w sytuacji, gdy urządzenie ulegnie awarii. Pompy ciepła najprawdopodobniej będą potrzebowały konserwacji, a być może również przeprowadzenia prac serwisowych. Istotne jest, aby móc przeprowadzić potrzebne roboty bez rozmontowywania całego urządzenia.