Do czego można wykorzystać energię słoneczną z fotowoltaiki?

Do czego można wykorzystać energię słoneczną z fotowoltaiki?

panele-fotowoltaiczne-na-dachu

Inwestycja w fotowoltaikę jest najbardziej opłacalna, gdy udaje się wykorzystać maksimum wytworzonej energii, bez przesyłania nadwyżek do sieci. Jak optymalnie zaprojektować system wykorzystywania energii elektrycznej wyprodukowanej przez moduły fotowoltaiczne?

Pompy ciepła współgrające z systemem fotowoltaicznym

Pierwszym ważnym krokiem będzie instalacja pompy ciepła do grzania wody użytkowej w domu. Urządzenie tego typu ma wbudowany moduł umożliwiający magazynowanie nadmiarowej, wykorzystywanej w danym momencie energii w postaci ciepła, w zbiorniku wody. Inaczej mówiąc, pompa ciepła może pobierać energię elektryczną wtedy, gdy jest ona aktualnie produkowana za pomocą ognisk fotowoltaicznych i magazynować po to, aby oddać ją do użytku, gdy pojawi się zapotrzebowanie. Nowoczesne pompy ciepła Gdynia są w stanie wyprodukować 3 do 4,3 kWh energii cieplnej z pobrania 1 kWh energii elektrycznej. Oznacza to, że czas potrzebny do nagrzania wody jest bardzo krótki (kilka godzin), a instalacje fotowoltaiczne potrzebne do ogrzania wody nie muszą być duże. Standardowo określa się, że montaż fotowoltaiczny o mocy 2-3 kWp jest w stanie zasilać pompę ciepła w czasie całego lata, a w czasie zimy: w słoneczne dni.

Grzałki elektryczne do wody

Zamiennie do pompy ciepła, można wykorzystywać wyprodukowany prąd do uruchomienia przepływowej grzałki ciepła, podnoszącej temperaturę wody użytkowej w czasie rzeczywistym. Jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze, jednak odpowiednie dla osób, które mają optimum możliwości wykorzystywania nadwyżek wyprodukowanej energii.

Inteligentny system wykorzystywania energii z fotowoltaiki

Poza pompami ciepła i grzałkami elektrycznymi, warto zainwestować w takie urządzenia elektryczne, które poddają się możliwości zaprogramowania na pracę wtedy, kiedy pozyskiwanie energii słonecznej jest największe. Latem, największa produkcja następuje w godzinach wczesnopopołudniowych. Warto mieć taką pralkę, suszarkę, odkurzacz samojezdny, zmywarkę oraz bojler do podgrzewania wody, które będą włączały się automatycznie właśnie w tych godzinach. Ładowanie ładowarek również powinno odbywać się dokładnie w tym czasie. Dzięki inteligentnemu pozyskiwaniu prądu, stopień zwrotu z fotowoltaiki Gdańsk może sięgnąć nawet 50%, zamiast standardowego 25% (na tyle określa się stopień wykorzystania wyprodukowanej energii elektrycznej z paneli słonecznych w przeciętnym gospodarstwie domowym).

Monitoring wykorzystania energii elektrycznej z fotowoltaiki

Aby móc wprowadzać jak najlepsze nawyki w kwestii wykorzystania energii, konieczne jest posiadanie falownika monitorującego stopień produkowanej i pozyskiwanej energii. Na szczęście, istnieją rozwiązania, które pozwalają monitorować stopień wykorzystania energii nawet przez aplikację.