Pompy cieplne powietrze — czy warto?

Pompy cieplne powietrze — czy warto?

powietrzne-pompy-ciepla

Pompy cieplne powietrze — czy warto?

Czy powietrzne pompy ciepła są warte inwestycji? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które stoją przed wyborem systemu ogrzewania do swojego domu. W ostatnim czasie pompy ciepła zyskują na popularności, dlatego kolejne osoby zastanawiają się nad ich instalacją. Dodatkowo jest to sposób ogrzewania domu, który jest bezpieczny dla środowiska. W czym jednak tkwi fenomen pomp ciepła i czy faktycznie są one aż tak opłacalne? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat działania powietrznej pompy ciepła. 

Jak działa pompa ciepła powietrzna? 

Powietrzna pompa ciepła to rodzaj mechaniczno-kompresyjnej pompy ciepła, która pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego i wykorzystuje je do ogrzewania domu. W lecie może być również używana odwrotnie – do chłodzenia domu. Powietrzne pompy ciepła działają na zasadzie wykorzystania czynnika chłodniczego do przenoszenia ciepła z powietrza na zewnątrz do wnętrza budynku. Czynnik chłodniczy jest sprężany w celu uwolnienia ciepła, a następnie rozprężany w celu jego pochłonięcia. Ten proces jest powtarzany w kółko, dzięki czemu pompa ciepła może pobierać ciepło z powietrza nawet wtedy, gdy temperatura jest poniżej zera. Powietrzne pompy ciepła to wydajny i przyjazny dla środowiska sposób ogrzewania i chłodzenia domu lub biura.

Sprawność pompy ciepła

Pompy cieplne powietrzne są porównywalne pod względem ceny instalacji do innych źródeł energii. W przypadku tego rodzaju pomp ciepła nie mamy do czynienia z budową dodatkowego źródła ciepła, tak jak jest w przypadku pomp gruntowych. Powoduje to, że instalacja powietrznych pomp ciepła jest tańsza niż innych modeli pomp ciepła. Powietrzna pompa ciepła może pracować w szerokim zakresie temperaturowym – od -15 do +45 stopni Celsjusza, co idealnie sprawdza się w warunkach klimatycznych panujących w Polsce. Należy wziąć jednak pod uwagę, że wydajność powietrznej pompy ciepła będzie nieco niższa w niższych temperaturach panujących na zewnątrz. Warto też wspomnieć, w jaki sposób w ogóle określa się wydajność pomp ciepła. Służy do tego wskaźnik COP, który wyznacza ilość dostarczonego ciepła w stosunku do energii elektrycznej zużytej przez pompę. Przykładowo, jeśli COP wynosi 3,5, oznacza to, że pobierając 1 kW energii elektrycznej, pompa ciepła jest w stanie wyprodukować 3,5 kW ciepła. Sprawność pompy ciepła zależy więc od konkretnego modeli oraz warunków panujących na zewnątrz. 

Pompy ciepła opinie

Coraz więcej osób decyduje się wymienić tradycyjne instalacje grzewcze na pompy ciepła. Pompy ciepła powietrzne są jednymi z najczęściej wybieranych, ponieważ nie wymagają dodatkowego źródła ciepła umieszczanego w ziemi, co pociąga za sobą kolejne koszta budowy. Głównym czynnikiem wpływającym na pozytywne opinie instalacji pomp ciepła jest wysokość rachunków za energię. W stosunku do tradycyjnych sposobów ogrzewania pompy ciepła są bardziej przyjazne dla portfela. Nie wymagają również zakupy paliwa niezbędnego do działania instalacji, co dodatkowo zaoszczędza pieniądze i uniezależnia od rosnących cen surowców. Powoduje to również brak konieczności regularnej obsługi systemu ogrzewania, co zapewnia dodatkowy komfort użytkowania. Minusem stosowania powietrznej pompy ciepła jest konieczność instalacji dodatkowego źródła ogrzewania, na wypadek mocnego obniżenia wydajności jej pracy. 

Jak widać pompy cieplne powietrzne to inwestycja, która jest warta rozważenia jeśli zależy Ci na rozwiązaniu przyjaznym dla środowiska i dla Twojego portfela.