OGRZEWANIE

Jedną z najczęściej wykonywanych instalacji ogrzewania to kotłownie gazowe. Standardem są dzisiaj piece gazowe kondensacyjne. Dzięki dużej sprawności pozwalają znacznie obniżyć koszty ogrzewania. Wykonujemy przede wszystkim kotłownie gazowe dla domków jednorodzinnych dowolnych renomowanych producentów w zależności od upodobań klienta.

Na zdjęciu poniżej kotłownia gazowa z piecem firmy Ariston

Montujemy również kotłownie dla dużych obiektów. Na zdjęciu poniżej montaż kotłowni gazowej z kotłem C 330 – 430 kW firmy DeDietrich

Dużym zainteresowaniem cieszą się instalacje grzewcze wykorzystujące kominek z płaszczem wodnym. Często jest to rezerwowe źródło ciepła w przypadku instalacji z pompą ciepła.

Wykonujemy też kotłownie z piecami na paliwo stałe. Są to oczywiście nowoczesne kotły 5-tej klasy. Coraz większym zainteresowaniem jako paliwo stałe cieszy się pellet drzewny.

Kotły pelletowe to nowoczesne, w pełni zautomatyzowane urządzenia grzewcze szczególnie dbające o czystość naszego środowiska. Spalany w nich pellet jest ekologicznym paliwem odnawialnym. Powstaje w wyniku prasowania pod wysokim ciśnieniem suchych wiórów i trocin (bez żadnych dodatków). Po spaleniu 1 tony dobrej jakości pelletu powstaje około 4 kg popiołu, który może być wykorzystany jako nawóz w naszym ogrodzie.

Zdecydowana większość kotłów polskich producentów to kotły 5-tej klasy (najwyższej) i spełniające wymagania dotyczące ochrony środowiska oraz efektywności energetycznej ustalone w normie PN-EN 303-5:2012. Wysoka sprawność zapewnia bardzo niską emisję zanieczyszczeń w spalinach. Kotły te są wyposażone w palniki  z automatyczną zapalarką i kontrolą płomienia. Sterownik kotła steruje palnikiem jak i instalacją grzewczą umożliwiając płynną modulację mocy. Kotły mogą być wyposażone w dodatkowy zbiornik paliwa jak i w dodatkowy podajnik.

Firma ELAR montuje kotły pelletowe różnych producentów: Heitztechnik, Klimosz, Pereko, Atmos. Zapewniamy kompetentne doradztwo przy wyborze kotła oraz kompleksowe wykonanie całej kotłowni wraz z uruchomieniem i serwisem pogwarancyjnym.

Poniżej przedstawiamy przykładową realizację kotłowni pelletowej.

Dla inwestora prywatnego w Lęborku zamontowaliśmy kocioł pelletowy 5 klasy firmy Heiztechnik HT DasPell GreenLine 20 kW. Kocioł ogrzewa w budynku jednorodzinnym powierzchnię około 200 m2 oraz zapewnia c.w.u. dla 6 osób. Budynek wybudowany na początku lat 90., materiał cegła + 10 cm styropianu. Zużycie pelletu w sezonie grzewczym (październik 2016 – maj 2017) wyniosło 5 ton pelletu. Inwestor używał pelletu Premium firmy Poltarex spełniającego normę DIN plus. O niskiej emisji spalin świadczy fakt że trudno zauważyć jakikolwiek dym wydobywający się z komina.


W budynkach o bardzo dobrej izolacyjności można zastosować ogrzewanie elektryczne. Do wyboru mamy dwa rodzaje ogrzewania: podłogowe lub grzejnikowe. Ogrzewanie podłogowe wykonujemy za pomocą elektrycznych mat grzejnych lub przewodów grzejnych. W przypadku ogrzewania grzejnikowego korzystnym rozwiązaniem jest zainstalowanie pieców akumulacyjnych.

W przypadku ogrzewania elektrycznego nie potrzebujemy pomieszczenia na kotłownię oraz oszczędzamy na budowie komina do odprowadzania spalin.